Jakie wybrać klatki dla ptaków, aby były komfortowe?

klatki dla ptaków

Osoby, które zdecydowały się na posiadanie ptaków, powinny wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze klatki. By stworzenie w klatce czuło się bezpiecznie i komfortowo, powinno mieć wystarczająco dużą przestrzeń do swobodnego poruszania się z jednego miejsca w drugie. Szczególnie kiedy w klatce ma przebywać więcej niż jeden ptak. Papugi to ptaki, które powinny przebywać w zamkniętej klatce w parze. Z pewnością najlepszym wyborem będzie wybranie pojemnej, dużej klatki.

Cechy idealnej klatki dla ptaków

Aby zapewnić ptakom maksymalny komfort poza odpowiednią ilością wolnej przestrzeni w klatce, powinny być wypuszczane przynajmniej raz w tygodniu na całe mieszkanie. Ptaki nie powinny być zamknięte cały czas w klatce, gdyż potrzebują większej swobody. Do najważniejszych cech bezpiecznej klatki należą:

  • klatka powinna być wygodna, przyjemna i przyjazna dla ptaka, gdyż pupil będzie czuł się w niej najbezpieczniej. Ptakom będzie się to kojarzyło z miejscem, gdzie może się schronić, dostanie pożywienie i picie. Warto zadbać też o akcesoria, które będą cieszyły oko i sprawią, że ptak będzie czuł się pewnie.
  • pojemność klatki i wysokość to kolejny ważny aspekt przy wyborze klatki dla ptaków. Muszą mieć dużo miejsca na ruch.
  • bezpieczeństwo budowy klatki również jest ważnym czynnikiem. Powinna znajdować się na stabilnym podłożu lub wisieć. Niestabilne powierzchnie narażają ptaki na niepotrzebny stres i strach.

Jakie klatki wybrać?

Najważniejsze, by klatki dla ptaków były odpowiednio wytrzymałe i odporne na różne mechaniczne uszkodzenia. Przy wyborze klatki dla ptaków można zdecydować się na gotowe, wykończone klatki (do kupienia np. na https://www.e-sas.pl/klatki-dla-ptakow) lub dla własnego urządzenia.

Ile czasu ptak powinien przebywać w klatce?

Kanarki czy papugi nie powinny zbyt długo siedzieć w zamkniętej klatce, stąd powinny być od czasu do czasu wypuszczane, by mogły swobodnie poruszać się po pomieszczeniach. W przypadku niewystarczającego miejsca należy wypuszczać ptaki, wtedy, kiedy ktoś jest obecny w mieszkaniu.