Rodzaje drapaków dla kotów i ich cechy

kot drapiący drapaki dla kotów

Wszystkie drapaki dla kotów rozwiązują jeden istotny problem: zaspokajają instynkty domowego drapieżnika, aby nie niszczył mebli i nerwów właściciela. W sklepach dostępnych jest jednak tak wiele modeli, że trudno jest określić, który z nich najlepiej spełnia te wymagania. Postanowiliśmy więc zastanowić się nad tym zagadnieniem i rozważyć, jeśli nie wszystkie, to najbardziej podstawowe rodzaje drapaków dla kotów.

Drapak z montażem na ścianie

Z jednej strony jest to typ najprostszy, najbardziej bezpośredni i najtańszy. Z drugiej strony, dzieli się drapaki dla kotów z E-sas dalej na podgatunki:

  • Drapaki z wykładziną – płaskie płyty z otworami montażowymi, pokryte wykładziną.
  • Drapaki z liną jutową . Dywan i juta są stosowane u prawie wszystkich rodzajów tego typu mebli, i nie jest to przypadek – są to najdogodniejsze materiały do ostrzenia pazurów – wytrzymałe, nie ciągnące się, trwałe. Juta jest pod tym względem gorsza od wykładziny – przy częstym użytkowaniu zaczyna się przetłuszczać, a w końcu kończy się na rozdartym na kawałki sznurze.
  • Karton – bardzo ekonomiczne modele z tektury falistej. Lubią je również koty, ale szybciej się zużywają i pozostawiają po sobie dużo żwirku.
  • Narożne drapaki dla kotów – wykorzystują te same pokrycia, ale mają kształt litery L, dzięki czemu można je zawiesić w rogach lub na ościeżach drzwi.
drapaki dla kotów w kolorze beżowym

Drapaki dla kotów – zalety

  • Przystępne ceny,
  • Zajmują one minimalną ilość miejsca,
  • Prawidłowo zamocowane trzymają się mocno, co oznacza, że ryzyko upadku drapaka i odstraszenia kota od korzystania z niego jest minimalne.

Właściwie większość płaskich drapaków ściennych (z wyjątkiem narożnych) może być również wykorzystywana jako drapaki podłogowe – wystarczy umieścić je w dogodnym dla kota miejscu.